The Ukrainian Orthodox Church of the Holy Trinity
The Ukrainian Orthodox Church of the USA
824 Adeline Street Trenton, New Jersey 08610

Sunday Bulletin
 

Holy Trinity U.O.C. of the USA. Church Website www.uocholytrinity.org Fr. Zinoviy Zharsky /609/ 393-5330 or /607/ 245-9988 

Church email: stjohnuoc@yahoo.com 

Welcome all visitors of Holy Trinity. Please come again.

Sunday, August 18 + 2019

УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА СВ. ТРІЙЦІ В С.Ш.А. СЕРДЕЧНО ВІТАЄМО НАШИХ ГОСТЕЙ ЯКІ МОЛИЛИСЬ СЬОГОДНІ З НАМИ. БУДЕМО РАДІ БАЧИТИ ВАС У НАСТУПНУ НЕДІЛЮ. НЕХАЙ ВАС ОБЕРІГАЄ ГОСПОДЬ.

Those who build a House of God on earth build for themselves a house in heaven. Той хто будує дім Божий на землі, будує собі дім на небесах.

 Jesus said: “Most assuredly I say to you, unless you eat the flesh of the Son of Man and drink His blood, you have no life in you. Whoever eats My flesh and drinks My blood haseternal life, and I will raise him up at the last day”John 6:53-54. 

Ісус сказав: “Щиру правду кажу вам: якщо не будете їсти тіло Сина людського та пити Його кров, то не матимете в собі життя. Хто їсть Моє тіло та п’є мою кров, той має вічне життя, і я воскрешу його в останній день” /Івана 6:53-54/ 

 

Розклад Богослужіння: 

Неділя, 18 серпня -18:00 Святкова Вечірня. Преображення Освячення фруктів

Понеділок, 19 серпня - 9:00Божественна Літургія. Преображення Господа. Освячення фруктів.

Вівторок, 20 серпня - 19:00 Акафіст до Пресвятої Богородиці. Молимось дома як одна Христова Родина. Ви можете взяти Акафіст у священика.

Субота, 24 серпня - 18:00 Велика Вечірня / Сповідь. Читання життя святих. 

Неділя, 25 серпня - 8:30 Читання Часів /Сповідь. 9:30 Божественна Літургія

Дотримуємось Успенського Посту до 28 серпня дня Успіня Богородиці

Liturgical Schedule: 

Sunday, August 18 - 6:00 PM. Festal Vespers. Transfiguration of our Lord. Fruit blessing.

Monday, August 19 - 9:00 AM.Festal Divine Liturgy.Transfiguration of our Lord Fruit blessing

 

Tuesday, August 20- 7:00 PM. Akathist to the Mother of God. Praying in our homes we pray as one Christ's family. You can take Akathist from the priest. 

Saturday, August 24 - 6:00 PM. Great Vespers. Reading of the life of the saints.

 Sunday, August 25 - 8:30 Hours/Confession. 9:30 AM. Divine Liturgy. 

We keep daily fast until August 28, day of the Dormition Mother of God. 

Please watched a beautiful movie on Netflix called “Like Arrows.” It's a Christian film, it's about family life, about your future life.

Вітаємо з Днем Народження! Happy Birthday! August - Серпень: 19 Добродійка Наталя, 19 Данило Півтун, 19 Milan Vrastiak, 20 Oлександр Півтун, 22 James Jacob, 23 Наталя Чоботар.

Today we prayerfully remember! Молимось за спочилих! August - Серпень 

8 Luke Zabloski, 18 Артем Сокотнюк, 19 Katie Protinick, 20 Paul Samosy, 21 John Downs, 24 Pelahia Sluka.

19 серпня Свята Православна Церква святкує День Преображення Господнього.

Це свято встановлене в пам’ять Преображення Господа нашого Іісуса Христа перед учнями на горі Фавор.Преображення Господнє вшановувалося християнами вже в IV столітті. Про це свідчать повчання прп. Єфрема Сирина та свт. Іоанна Златоуста. Існування свята в IV столітті вказує на те, що початок його має відноситись до попередніх трьох століть християнства. Про Преображення розповідається в трьох Євангеліях: від Матфея (17: 1-6), Марка (9: 1-8), Луки (9: 28-36). Євангелісти оповідають, що Господь пророчо сказав: «… Істинно кажу вам, що деякі з тих, які стоять тут, не зазнають смерті, як уже побачать Царство Боже, що прийшло в силі» (Мк. 9: 1). Через шість днів Він узяв трьох своїх учнів - Петра, Якова та Іоанна і піднявся помолитися разом з ними на гору. Там під час молитви, як сказано в Євангелії від Матфея (17: 2-9), Він «преобразився перед ними: лице Його засяяло, як сонце, одежа ж Його стала білою, як світло». І з’явилися перед ними старозавітні пророки - Мойсей та Ілія. Потім їх осінила світла хмара й вони почули з неї голос, який говорив: “Цей є Син Мій Улюблений, у Котрому Моє благовоління; Його слухайте. Апостоли злякалися і впали на землю, а Іісус підійшов, доторкнувся до них і промовив: Встаньте й не бійтеся”

Господь заборонив їм розповідати про те, що вони побачили до того часу, поки Син Людський не воскресне з мертвих. Преображення Господа під час якого Отець свідчить голосом з світлої хмари Святого Духа є откровенням всіх іпостасей Святої Трійці.

Ця євангельська подія показує, що в Іісусі Христі з’єднані два єства, тобто природи: божественне і людське. Під час Преображення божественна природа Христа не змінювалася, але з’явилася в Його людській природі. За словами святителя Іоанна Златоуста, преображення відбулося, «щоб показати нам майбутнє преображення єства нашого і майбутнє пришестя Христа у славі з ангелами».

Символічним є й явлення пророків Мойсея та Ілії. За висловом того ж святого Іоанна Златоуста, «один померлий ( Мойсей) і інший, котрий ще не пізнав смерті, ( Ілія, який вознісся живим на колісниці в небо)», постали для того, щоб показати, що «Христос має владу над життям і смертю, володарює над небом і землею».

Мойсей жив за 1600 років до Різдва Христового, пророк Ілія – за 900 років. У день Преображення апостоли бачили їх живими, а отже побачили і підтвердження слів Господа Іісуса Христа: «Хто вірує в Мене, має життя вічне» (Ін. 6:47)

За народною традицією східних слов’ян у цей день освячується виноград нового врожаю та інші плоди, а там, де його немає - яблука, після чого дозволяється їх вживати в їжу. Це пов’язано з тим, що в Греції (раніше – Візантії) виноград достигав якраз у цю пору року. А перші плоди віруюча людина завжди приносила у храм як свою жертву Богу і для освячення всього врожаю. 

Приймайте активну участь у церковному житті!

Заплануйте ці дати 12-13 жовтня, 2019 р. святкування 100 річного ювілею! Щиро дякуємо тим, хто щедро підтримав церковний 100-річний ювілей. Якщо Ви ще не допомогли церкві своєю щедрою пожертвою ми запрошуємо Вас це робити. Пам'ятайте, що всі пожертви будуть надруковані в нашій ювілейній програмі, а імена тих хто пожертвував $1000 доларів і більше будуть вигравіровані на дошці подяки , яка буде встановлена в парафії. Пожертви можуть бути в честь ваших рідних або в пям'ять спочилих. Нехай Вас благословить Господь! Просимо Ваших молитов!                                                                                                                  

 Кожний вівітороку 19:00 молимось Акафіст до Богородиці. Молимось дома як одна христова родина. Ви можете взяти Акафіст у священика.

ЯкщоВи знаєте хто є хворий або хто потребує молитов будь ласкаповідомте

Ви можете подивитись фотографії, прочитати бюлетень та парафіяльні новини на церковній електронній сторінці  www.uocholytrinity.org                                                                                                                                        

Якщо Ви знаєте хто є хворий або хто потребує молитов будь ласкаповідомте.

Якщо Ви не були присутні у церкві, і бажаєте отримати бюлетень будь ласка повідомте священика.

Звертаємось до Вас з проханням. Можливо хтось з Вас має бажання проводити недільну школу в українській мові. Будь ласка повідомте.                                                                                                                             

Будь ласка не викидайте в смітник недільні бюлетені. На них зображені образи Святих, Богородиці та Господа нашого. Прочитавши бюлетень Ви повинні їх спалити абo принести до церкви та залишити в притворі на столі.

Якщо Ви бажаєте ознайомитисьз Томосом наданий Українській Православні Церкві, будь ласка зверніться до от. настоятеля.

 В церковній бібліотеціє зібрання повних творів Івана Франка та Лесі Українки. Ви маєте можливість читати Українських Класиків.

August 19:  

The transfiguration of Christ is one of the central events recorded in the Gospels. Immediately after the Lord was recognized by His apostles as “the Christ [Messiah], the Son of the Living God,” He told them that “He must go up to Jerusalem and suffer many things . . . and be killed and on the third day be raised” (Mt 16). The announcement of Christ’s approaching passion and death was met with indignation by the disciples. And then, after rebuking them, the Lord took Peter, James, and John “up to a high mountain” by tradition Mount Tabor and was “transfigured before them.

In the Transfiguration, the apostles see the glory of the Kingdom of God present in majesty in the person of Christ they see that “in Him, indeed, all the fullness of God was pleased to dwell,” that “in Him the whole fullness of deity dwells bodily” (Col 1.19, 2.9). They see this before the crucifixion so that in the resurrection they might know Who it is Who has suffered for them, and what it is that this one, Who is God, has prepared for those who love Him. This is what the Church celebrates in the feast of the Transfiguration.

Thus, in appearing with Jesus on the mount of Transfiguration, Moses and Elijah show that the Messiah Saviour is here, and that He is the Son of God to Whom the Father Himself bears witness, the Lord of all creation, of the Old and New Testaments, of the living and the dead. The Transfiguration of Christ in itself is the fulfillment of all of the theophanies and manifestations of God, a fulfillment made perfect and complete in the person of Christ. The Transfiguration of Christ reveals to us our ultimate destiny as Christians, the ultimate destiny of all men and all creation to be transformed and glorified by the majestic splendor of God Himself.

There is little doubt that the feast of the Transfiguration of Christ belonged first to the pre-Easter season of the Church. It was perhaps celebrated on one of the Sundays of Lent, for besides certain historical evidence and the fact that today St Gregory Palamas, the great teacher of the Transfiguration of Christ, is commemorated during Lent, the event itself is one which is definitely connected with the approaching death and resurrection of the Savior.

The feast of the Transfiguration is presently celebrated on the August, probably for some historical reason. The summer celebration of the feast, however, has lent itself very well to the theme of transfiguration. The blessing of grapes, as well as other fruits and vegetables on this day is the most beautiful and adequate sign of the final transfiguration of all things in Christ. It signifies the ultimate flowering and fruitfulness of all creation in the paradise of God’s unending Kingdom of Life where all will he transformed by the glory of the Lord.

The Dormition fast was established as preceding the great feasts of the Transfiguration of the Lord and of the Dormition of the Mother of God. It lasts two weeks from August 14 - August 27. The Dormition fast comes down to us from the early days of Christianity. We find a clear reference to the Dormition fast in a conversation of Leo the Great from around the year 450 A.D. St. Symeon of Thessalonica writes that, “The fast in August [Dormition fast] was established in honor of the Mother of God the Word; Who, foreknowing Her repose, ascetically labored and fasted for us as always. Therefore, we also should fast and praise Her, emulating Her life, urging Her thereby to pray for us. ormition fast is not as strict as the Great Fast, but it is stricter than the Apostle’s and Nativity fasts. The spiritual fast is closely united with the bodily, just as our soul is united with the body, penetrates it, enlivens it, and makes one united whole with it, as the soul and body make one living human being. Therefore, in fasting bodily we must at the same time fast spiritually: “Brothers, in fasting bodily let us also fast spiritually, severing all union with unrighteousness,” the Holy Church enjoins us. The main thing In fasting bodily is restraint from abundant, tasty and sweet foods; the main thing in fasting spiritually is restraint from passionate, sinful movements that indulge our sensual inclinations and vices. The former is renunciation of the more nourishing foods for fasting food, which is less nourishing; the latter is the renunciation of our favorite sins for exercise in the virtues which oppose them. The essence of the fast is expressed in the following Church hymn: “If you fast from food, my soul, but are not purified of the passions, in vain do we comfort ourselves by not eating. For if the fast does not bring correction, then it will be hateful to God as false, and you will be like unto the evil demons, who never eat.”
 
 Take an active part in church life! 
 
If you are you traveling or going on vacationplease find the church near you. Go and pray every Sunday and all the time. www.orthodoxyinamerica
 Save the dates. October 12 -13, 2019 100th Parish Anniversary Celebration. Thank you to those who have given to our 100th Anniversary Fund to benefit ongoing projects at our parish and preparations for our Centennial Celebration. If you have not yet made a gift, or would like to make another, we invite you to do so. Remember that all gifts will be listed in our anniversary program, and all gifts of $1,000 and above will be recognized on a plaque to be installed at the parish. In order for us to properly recognize you by the anniversary, we humbly ask that you make your gift as soon as possible.
You can view photos, read the Sunday Bulletin and parish news on the church'swebsite www.uocholytrinity.org.
 
 
Share This: